Visszhang: könyv

René Nekuda: Mesegyár

Visszhang

A rejtelmek birodalmába csöppenünk: a történetgenerátor segítségével az olvasók újabb és újabb mesék elbeszélőjévé válhatnak, szokatlan játékok részeseiként.

Mert itt bármi megtörténhet. A könyv minden egyes oldalpárja új történetbe vezet be, amelyet mindenki (az életkorának megfelelően) leírhat vagy elmesélhet. Minden esetben egy-egy illusztráció és négy szó segíti a történetalkotást, néhol kapunk néhány mondatnyi alapot is kiindulásként. A mesélőket arra ösztönzi a könyv, hogy a szereplőket minél érdekesebb tulajdonságokkal ruházzák fel, jellemezzék a környezetüket, és találjanak ki fordulatokat, bonyodalmakat. A lényeg, hogy a képzeletnek semmi se szabjon határt. Akinek szokatlan a könyv formátuma, fellapozhat három történetkezdetet is, hogy könnyebben belerázódjon a mesélő szerepébe.

A mesekönyv segíti az olvasás- és fogalmazáskészség fejlesztését, meg persze a kreativitást és a képzelőerőt, megtámogatja a flottabb kommunikációt, így kisebb és nagyobb gyerekeknek is abszolút ajánlott. Tippeket is kapunk arra nézvést, hogy hogyan lehet szereplőket választani egy-egy sztorihoz, milyen kérdéseket érdemes feltenni a történet alakulásához, ki-ki hogyan fejtheti ki a részleteket. Több illusztrátor dolgozott a köteten, a nagyon különböző, ám kivétel nélkül igényes rajzok csak úgy döntik ránk a sok-sok történetfoszlányt. Ritka az ilyen, szinte magától működően edukatív könyv.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.